ENTEGRE SU PROJESİNDE SON TOPLANTI YAPILDI

Kasım 29, 2017
ENTEGRE SU PROJESİNDE SON TOPLANTI YAPILDI

Niksar Belediyesi tarafından geliştirilen proje kapsamında AB IPA fonuyla yaklaşık 38 milyon Euro maliyeti olan 'Entegre Su Projesi'nde son toplantı gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu uzmanları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yatırım Dairesi Başkanlığı teknik yetkilileri ve müşavir firma yetkilileri ile Entegre Su Projesi için Niksar'da son toplantıyı gerçekleştirdiler.

Toplantı Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan’ın “Entegre Su Projesi” kapsamında yapılan çalışmaların sunumunu gerçekleştirildi. Başkan Özcan’ın sunumunun ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Uzmanları çalışmalarda gelinen noktayla alakalı sunumunu yaptılar. Ayrıca toplantı sonunda Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu uzmanları yapılan saha çalışmasını rapor olarak okudular.

Toplantı sonrasında Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan açıklamalarda bulundu. Projenin Niksar’ın geleceği olduğunu belirten Belediye Başkanı Özdilek Özcan; “Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu üyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Uzmanları ve müşavir firma yetkilileri ile Entegre Su Projemiz kapsamında son toplantımızı gerçekleştirdik. Entegre Su Projemiz; ilçemizde 195 km su hattının yenilenmesi, iki adet terfi istasyonu ve toplamda 76 km kanalizasyon olmak üzere ayrıca arıtma tesisi bulunduran bir entegre projedir. Seçim beyannamemiz olan 101 projenin içerisinde bulunan ve finans yükünün en büyük olduğu bir projedir. Projemizin temelleri 2007 yılına dayanmaktadır. Bu süreçle alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığından belediyemize 2007 yılında bir bilgi yazısı yazılmıştı. Avrupa Birliği finansı olarak bütçesi belirlenen, müşavir ek ihalesi 2006 yılında yapılıp ama onaylanmayan, ancak 2009 yılı içerisinde müşavirlik ihalesinin gerçekleştirilmesiyle birlikte Avrupa Birliği delegasyonunda 2011 yılında ihaleyi onaylamasıyla sürecin başladığını belirtmek istiyorum. 2007 yılından 2017 yılına kadar 10 yıllık süre içerisinde aşama aşama yoğun bir mesai harcayarak şekillendirdiğimiz projemiz bugünkü son toplantısıyla inşallah gelen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu buradaki yaptığı çalışmaları rapor halinde Avrupa Delegasyonuna sunacaklar. Brüksel’de yapılacak görüşmeler sonucunda inşallah 2018 yılı ikinci yarında çalışmalara başlanacak. Yaklaşık 38 milyon Euro olan proje bedelinin %82’si Avrupa Birliği hibeli, kalan %18’nin ise %60’ı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  %40’ı ise İller Bankası kredisi ile belediyemiz tarafından karşılanacak. İlçemizin geleceğini olumlu yönde etkileyecek projede tüm çalışmalarımızı eksiksiz tamamladık. Bilindiği üzere 2014 yılında ilçemiz büyük bir su sıkıntısı yaşanmıştı. İlçemizde o yıl yaptırdığımız araştırmalar sonucunda yaklaşık %65 kayıp/kaçak bulunuyordu. Ayrıca yıllık su ve kanalizasyon arızalarından kaynaklı kasamızdan 800 bin TL çıkıyordu. Harcadığımız çok büyük paralar. Bu proje ile artık böyle harcamalarımız olmayacak. Entegre Su Projesinde emeği geçen personelimize, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile müşavir firma uzmanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

 Resimleri İndirmek için tıklayın
TOP