NİKSAR BELEDİYESİ YEŞİL NİKSAR İÇİN KOLLARI SIVADI

Temmuz 18, 2018
NİKSAR BELEDİYESİ YEŞİL NİKSAR İÇİN KOLLARI SIVADI

Niksar Belediyesince hazırlanan Çöp Aktarım İstasyonu projesi ile artık çöp dağları olmayacak. Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, proje kapsamında yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Niksar’ın yılladır süregelen en büyük problemlerinden biri olan vahşi çöp depolama alanı artık tarihe karışıyor. Niksar Belediyesince hazırlanan proje ile çöpler Çöp Aktarım İstasyonu kurularak, Yeşilırmak Belediyeler Birliğimize ait Geri Dönüşüm Tesisine götürülecek.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, daha yeşil bir Niksar için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek; “Niksar’ımızda bu güne kadar çöplerimiz vahşi bir şekilde depolanıyordu. Yaklaşık üç buçuk yıldır üzerinde çalıştığımız katı atıktan enerji üretmeyi hedeflediğimiz projemizi Çevre Bakanlığımıza sunmuştuk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bu konuda ambalaj atıkları yönetmeliği çerçevesinde ilçemizdeki günlük çöp kapasitesinin düşük olması sebebiyle olumlu görülmedi. Bakanlık 500 ton kapasite altında olan ilçelerde böyle bir tesisin kurulmasına olumlu bakmıyor. Bizlerde bakanlığın bu cevabı karşısında projemizin yenilenebilir enerji kısmını ayırdık. Bununla alakalı çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“VAHŞİCE DEPOLANAN ÇÖPLER ARTIK İLÇEMİZİ KİRLETEMEYECEK”

Niksar’da kirliliği bitireceklerini belirten Başkan Özcan; “Katı atık ile ilgili Erbaa ilçemizde bulunan Katı Atık Depolama Alanını içinde barındıran Yeşilırmak Belediyeler Birliğine bizlerde üye olduk. Artık ilçemizde vahşi depolama yapılmaması adına Çöp Aktarma İstasyonu yapımı ile ilgili Yeşilırmak Belediyeler Birliğimize taahhütte bulunduk. Bölgede sadece tek bir Geri Dönüşüm Tesisi bulunuyor. Artık Reşadiye, Başçiftlik, Niksar ve beldelerimizde toplanan çöpler aktarım merkezimize getirilerek belediyemiz ekiplerince projelendirilen bu merkezde işlenerek Yeşilırmak Belediyeler Birliğimize ait Geri Dönüşüm Tesisi alanına götürülecek. Merkezimize kuracağımız trayler ile çöpler sıkıştırılacak ve tartılacak. Her ilçe ve belde çöpü kadar birliğe bir ücret ödeyecek. Bu hem ilçelerimizde ki çöp sorunu çözecek hemde bu vahşi depolama alanları yeniden doğaya kazandırılacak” dedi.

“MEVCUT VAHŞİ ÇÖP DEPOLAMA ALANI YEŞİLLENDİRİLECEK”

Mevcut bulunan alan için proje hazırladıklarını söyleyen Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan; “Projemizin ikinci ayağında ise mevcut vahşi çöp depolama alanını rehabilite edeceğiz. Bu alandaki çöpleri Yeşilırmak Belediyeler Birliğimize ait Geri Dönüşüm Tesisine günlük olarak göndereceğiz. Bu alanda yapacağımız çalışma ile çöp dağları artık olmayacak ve yeşil bir alana sahip olacağız. Projemiz ilçemize hayırlı olsun” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 Resimleri İndirmek için tıklayın
TOP