“NİKSAR’IN ALEYHİNE OLAN HERŞEYİN KARŞISINDAYIZ”

Kasım 21, 2020
“NİKSAR’IN ALEYHİNE OLAN HERŞEYİN KARŞISINDAYIZ”

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, son günlerde sosyal medyada gündemde olan “Niksar’da altın madeni arama çalışmaları olacak” başlığıyla çıkan paylaşımlarla alakalı basın toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Özcan basın toplantısında yaptığı konuşmada, maden arama izni alan Esan Eczacıbaşı firmasının Niksar’da altın arama için değil bakır madeni arama için izin aldıklarını söyledi.
Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, son günlerde sosyal medyada gündemde olan paylaşımlarla alakalı basın açıklama yaptı. Niksar Belediye Başkanlığı makamında gerçekleştirilen basın toplantısına Yeşil Niksar Gazetesi, Yörenin Sesi Canik Gazetesi ve Danişmend Gazetesi temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan Başkan Özcan; “Niksar’ın aleyhine olan her şeyin karşısında, lehine olacak her şeyin de yanındayız” dedi. Belediye Başkanı Özdilek Özcan bazı kişilerce bu durumun siyasi ayak oyunlarına alet edildiğini belirterek; “Birileri Erbaa’nın bu sürece hemen tepki koyduğunu ifade ederken tüm bu ruhsatların 09.04.2020 tarihinde alındığını dikkate aldığımızda; Erbaa’nın o günden bu güne neden tepki vermediğini, neden son iki haftaya kadar beklediği sorusunu ne cevap vereceklerini merak ediyorum. Altın aramaya yönelik ruhsat haberini Erbaalı kardeşlerimiz duyduklarında refleks göstermeye başladıkları gün gibi açıktır. Niksar ile ilgili olarak altın aramaya yönelik bir ruhsat olmadığından diğer madenler yani bakır, kurşun ve çinko gibi madenlerin halk tarafından çevresel etkisi daha az olduğu bilindiğinden hemen gelişen bir tepki olmamıştır. Yani Erbaa’daki süreçte işin aslının öğrenmesi ile başlamıştır aynı Niksar’da olduğu gibi. Konunun tam olarak araştırılmadan bir açıklama yapmak da doğru olmayan bir yol olacağından bizde konuyu bir kaç gün araştırıp kamuoyu ile paylaşmaya çalışırken bu işten siyasi nemalanmak isteyenler “nerede sorumlular, uyuyor mu?” diye halkımızı yanlış yönlendirmeye çalışmaktadır. Bu söylenenler gerçeği yansıtmamaktadır. Olay tarafımızdan yakinen takip edilmekte, STK’lar tarafından süreç izlenmektedir ayrıca geç kalınmış algısı da gerçek dışıdır. Niksar’ın menfaatlerinin basit siyasi ayak oyunlarına alet edilmesi de Niksar’a ve Niksarlılara hizmet etmeyeceği açıktır.
“SADECE BAKIR MADENİ ARAMA İÇİN İZİNLERİ BULUNMAKTA”
Başkan Özcan açıklamasının devamında; “Erbaa’da iki haftadır devam eden altın arama konusunda vatandaşlarımızın paylaşımlarını sosyal medya ve yerel basında görmekteyiz. Bununla birlikte Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Mahmut Aybak ile yaptığımız araştırmada Niksar bazında da maden arama ile alakalı üç adet ruhsat olduğunu internet yoluyla öğrendik. Sonrasında alınan bu arama ruhsatlarının ne yönden bir çalışma olduğunun araştırmasını tamamlayarak, siz kıymetli Niksarlı hemşehrilerimizle paylaşmak istedik. Niksar’da maden arama ruhsatı alan Esan Eczacıbaşı firması yetkilileriyle bir görüşme yaptım. Yetkili müdürleri Niksar’da altın madeni ile ilgili bir bilgiye sahip olmadıklarını belirterek saha araştırması ve bulguları ile bakır madenine yönelik tespit yaptıklarını ve bu üç sahada bu hedef doğrultusunda çalışma yapacaklarını söylediler. Basın mensuplarımızın bizlere yönelttikleri sorularından biri olan, altın rezervi bulurlarsa ne olur? sorusuna şu şekilde cevap vermek istiyorum. Esan Eczacıbaşı yetkili müdürü altın çıkması halinde de bu yönde de çalışabileceklerini ifade ederek, bu olasılığın çok düşük bir ihtimal olduğunu ve Niksar’daki sahalar için böyle bir raporlamanın da bulunmadığı söylendi. Ancak aksi bir çalışma olursa da tüm Niksarlılar olarak bu konuyu iyi araştırıp Niksar’a ve çevresine zarar verecek bir durum oluşursa hep birlikte yapılması gerekeni yaparız. Konuyu iyice araştırıp halkımızı sürekli aydınlatacağımızı buradan taahhüt ediyorum.
“KULAKTAN DOLMA BİLGİLERE İNANMAYIN”
Başkan Özcan açıklamasının devamında; “ Eğer ki ilçemiz adına bir karar verilecekse bizler bu kararı Kent Konseyimiz, odalarımız, basınımız ve tüm sivil toplum kuruluşlarımız olarak bir araya gelir, hep beraber doğruları tespit eder, hepimizin katkılarıyla ortak ses oluruz. Eğer ki buna karşı olacaksakta Niksar’dan tek bir ses olarak karşı oluruz. Geçmişte Niksar olarak bunun birçok başarılı örneklerini verdik. Bundan sonrada veririz. Herkesin katkısına ihtiyacımız var. İster Niksar’da isterse Niksar dışında yaşayarak gönlü Niksar için atan tüm hemşerilerimin doğru, belden aşağı olmayan, bilgi ve fikirlerine ihtiyacımız olduğunu belirtmek istiyorum. Kulaktan dolma bilgilere inanmayınız. Çalışma yapılacak alanlar ve mevkiler belli olduğunda kamuoyu ile bunları paylaşacağız. Kamuoyunun doğru bilgilendirmek adına bu gibi açıklamalarımız olacak. Niksar’ı sevenlerden ricam şudur. Vur abalıya yapmayalım. Niksar’ı seviyorsak bir sözümüz olsun. Bu sözümüzde Niksar’ın faydasına olsun. Birilerini karalamak, iş yapmıyor, takip etmiyor gibi yaftalar doğru değil. Herkesin sözü bizim için önemli. Burası da benim babamın değil, milletin makamıdır. Niksar’da yaşayan yada Niksar’da yaşamayıp şehrini seven herkesin başımızın üzerinde yeri vardır. Doğru bilgilere sahip olmak isteyenler şahsıma veya kent konseyi başkanımıza ulaşabilirler. Telefonum arayan herkese açıktır. Bizler Niksar’ın aleyhine olan herşeyin karşısında, lehine olacak herşeyin de yanında oluruz. Niksar’ımızın menfaatlerini korumak bizlerin asli görevidir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 Resimleri İndirmek için tıklayın
TOP