22. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLLERİ NİKSAR'DA VERİLDİ

Mayıs 04, 2018
22. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLLERİ NİKSAR'DA VERİLDİ

TÜRKSAV tarafından Niksar’da düzenlenen törende, Türk dünyasına hizmet sunanlara ödülleri verildi.

Niksar Kaymakamlığı, Niksar Belediyesi, Türk-İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türk Dünyası Yazarlar Ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) işbirliği ’22. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri’  töreni, Niksar’da yapıldı. Vakıf İş Merkezi’nde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda açılış konuşmasını yapan Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, ’22. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri’ törenin Niksar’da yapılmasından ötürü çok mutlu olduklarını belirtti. Niksar’ın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyleyen Belediye Başkanı Özdilek Özcan; “Geçtiğimiz yıl Bitlis’in Ahlat ilçesinde yapılan Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri Törenine bu yıl ilçemiz ev sahipliği yapıyor. Bu kadar değerli misafirleri ilçemizde misafir etmek bizler için onurdur. Danişmendli Devletinin Başkentliğini yapmış bu kadim şehre gelen tüm misafirlerimizi saygıyla selamlıyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin, yaptığı konuşmada, dünyanın çeşitli bölgelerinde ödül törenleri düzenlediklerini ancak Niksar’ın tarihi ve kültürü ile kendilerinde farklı bir heyecan uyandırdığını söyledi.

Törende, aralarında yazar, akademisyen ve yerel yöneticilerin de bulunduğu kişilere, Türk dünyasına hizmetleri dolayısıyla ödülleri takdim edildi.

Azerbaycan’dan Dr. Sona Velivava, Almanya’dan Musa Serdar Çelebi, Hollanda’dan Dr. Mehmet Tütüncü, Kazakistan’dan Rafael Rapilbek Nizaybek, Türkiye’den Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Ayla Filmi, Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Prof. Dr. Refik Turan, Turan Şahinbaş, TRT müzik kanalları, özel ödüllerde ise Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya ve Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, teşvik ödülünde İmdat Avşar’a ödülleri takdim edildi.

Törene, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan’ın yanı sıra Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya, Tokat Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Gödekmerdan, AK Parti Tokat milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Prof. Dr. Coşkun Çakır, Devlet Eski Bakanı Metin Gürdere, Reşadiye kaymakamı Berker Çırak, TOŞAYAD Başkanı Hasan Akar ile çok sayıda şair yazar ve vatandaşlar katıldı. Ödül törenin ardından programın devamında ’Tarihte ve Kültürümüzde Niksar’ konulu panel düzenlendi.

  1. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri programının Cumartesi günkü devamında ise Sivas ve Tokat Cirit ve atlı okçular gösterileri, Van Ulupamir Kökbörü ekibi gösterileri, İstanbul Belediyesi Mehter Takımı gösterileri sunulacak.
 Resimleri İndirmek için tıklayın
TOP