NİKSAR’DA 19 MAYIS KUTLAMALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mayıs 19, 2018
NİKSAR’DA 19 MAYIS KUTLAMALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Niksar'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 99. yıl dönümü törenle kutlandı.

Niksar'daki tören, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Vekili Hakan Arslan'ın Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından kutlama programı ilçe şehir stadyumunda devam etti. Burada devam eden programda Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya ve Belediye Başkanı Özdilek Özcan'ın öğrencileri ve halkı selamlamasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Gençlik adına konuşmayı yapan Ahmet Altıkulaç Anadolu Lisesi öğrencisi Selenay Gümüş şunları söyledi; “Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal “Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir diyerek Samsun’a çıkması bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşayan milletin kalbidir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla birlikte, kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz. Temelleri yine o günlerde atılan “milli egemenlik” ilkesiyle birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Sevgili gençler, binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yoksulluk içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkan sağlayan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetidir. Tüm kurumlarıyla ayakta olan devletimiz gelen saldırılara karşı cumhuriyetin temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıdır. Bu durumun dünya durdukça devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz” dedi.

Programda günün anlam ve önemine binaen şiir ve kompozisyonların okunmasının ardından folklor gösterisi, jimnastik gösterileri, 100 mt atletizm yarışı ve Tekvando ekibi gösterilerini sundu.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödüllerinin verilmesinin ardından Kaya İsmet YBO öğretmen ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu mini konser ile tören sona erdi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor bayramı kutlama törenlerine Kaymakam Selami Kapankaya, Belediye Başkanı Özdilek Özcan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Halil Keskin, İlçe Emniyet Müdürü Taşkın Tekcan, Niksar Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Yavuz İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Bolat, diğer protokol mensupları ve vatandaşlar katıldı.

 Resimleri İndirmek için tıklayın
TOP